Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(Inch) | 2X1.5 |
| Mount Type | Swivel with Brake |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Width | 60 mm |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Color | Red |
| Overall Height | 200 mm |
| Brake Type | Directional Lock |
| Application | Hand Trolley, Platform Trolley, Material Handling, Airport Trolley, Pallet Truck, Hospital Trolley, Industrial Cart, Warehouse Trolley, Garage Equipment, Scaffold |
| Temperature Range | -40 to 120°C |
| Load Capacity | 500 kg |
| Load Capacity(kg) | 900 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Size | 80 mm |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Load Capacity | 501-800 kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Wheel Type | Swivel With Lock |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Mount Type | Solid Stem |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart, Hospital, Heavy Industry |
| Color | RED |
| Tread Type | Crowned |
| Application | Food Service Trolley, Hospital Trolley, Shopping Trolley, Airport Trolley, Industrial Trolley, Platform Trolley |
| Wheel Color | Yellow |
| Feature | Corrosion Free, Antistatic, Low Noise, Oil Resistant, Non Marking |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity | 501-800 kg |
| Wheel Size(Inch) | 6X2.5 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Expansion Stem |
| Load Capacity(kg) | 800 kg |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Tread Type | Anti Skid |
| Application | Platform Trolley, Shopping Trolley, Food Service Trolley, Airport Trolley, Industrial Trolley, Hospital Trolley |
| Wheel Color | Grey |
| Feature | Non Marking, Oil Resistant, Low Noise, Corrosion Free, Antistatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 50 kg |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Plate Size | 75×60 mm |
| Brake Type | Dual Brake |
| Bearing Type | Double Ball |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy industry |
| Swivel Radius | 70 mm |
| Wheel Width | 25 mm |
| Application | Food Service Cart, Laundry Trolley, Tool Trolley, Ladder, Warehouse Trolley, Shopping Cart, Waste Bin, Scaffold, Hospital Trolley, Platform Trolley |
| Fork Material | Mild Steel |
| Size | 3 inch |
| Material | PVC |
| Wheel Material | Rubber |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Stainless Steel |
| Wheel Size(Inch) | 7 inch |
| Load Capacity | 801 to 1200 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Material | Steel |
| Mount Type | Stem |
| Caster Type | Heavy Duty Swivel |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Purpose | Trolley or Cart, Furniture, Hospital, Heavy Industry |
| Bracket Material | Forged Steel |
| Tread Width | 75 mm |
| Surface Finish | Galvanised |
| Application | Pallet Truck, Heavy Machine, Industrial Dolly, Warehouse Cart, Platform Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Size | 160 mm |
| Wheel Material | Plastic |
| Load Capacity | 1001-1500 kg |
| Wheel Size(Inch) | 8X3 |
| Wheel Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Double Ball |
| Mount Type | Bolt Hole |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Purpose | Hospital, Furniture, Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Tread Type | Grooved |
| Application | Shopping Trolley, Airport Trolley, Hospital Trolley, Platform Trolley, Industrial Trolley, Food Service Trolley |
| Wheel Color | Yellow |
| Feature | Low Noise, Antistatic, Non Marking, Oil Resistant, Corrosion Free |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Stainless Steel |
| Wheel Size(Inch) | 2 inch |
| Load Capacity | 301 to 500 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Material | Steel |
| Mount Type | Plate |
| Caster Type | Swivel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart, Furniture |
| Bracket Material | Mild Steel |
| Tread Width | 32 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Industrial Dolly, Warehouse Cart, Pallet Truck, Heavy Machine, Platform Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 150 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Plate Size | 85×70 mm |
| Brake Type | Side Brake |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Swivel Radius | 90 mm |
| Wheel Width | 38 mm |
| Application | Warehouse Trolley, Ladder, Waste Bin, Hospital Trolley, Food Service Cart, Shopping Cart, Scaffold, Platform Trolley, Tool Trolley, Laundry Trolley |
| Size | 3 inch |
| Material | Polyurethane |
| Wheel Material | Nylon |
| Fork Material | Stainless Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Mounting Type | Locking |
| Wheel Type | Idler |
| Mount Type | Bolt |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Bearing Type | Double |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Locking | With Brake |
| Center Material | Cast Iron |
| Hardness | 60 shore a |
| Tread Width | 25 mm |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 300 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Load Capacity | 501 to 800 kg |
| Core Material | Cast Iron |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Double Ball |
| Tread Width | 50 mm |
| Wheel Hardness | 85A |
| Application | Platform Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Mount Type | Top Plate Swivel |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Width | 65 mm |
| Overall Height | 100 mm |
| Brake Type | Total Lock |
| Application | Garage Equipment, Material Handling |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Plate Size | 75×60 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | With Brake |
| Wheel Width | 32 mm |
| Bolt Hole Distance | 45×55 mm |
| Fork Material | Pressed Steel |
| Application | Material Handling, Heavy Machinery, Scaffold, Industrial Cart, Hospital Trolley, Hand Truck, Platform Trolley, Food Service Cart, Dock Equipment, Warehouse Trolley |
| Load Capacity(kg) | 150 kg |
| Load Capacity | 100 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Wheel Size(Inch) | 8 inch |
| Load Capacity | 801 to 1200 kg |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Material | Steel |
| Mount Type | Stem |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Purpose | Furniture, Hospital, Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Bracket Material | Forged Steel |
| Tread Width | 75 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Warehouse Cart, Heavy Machine, Pallet Truck, Platform Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Stainless Steel |
| Size | 6 inch |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | Above 600 kg |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Load Capacity(kg) | 800 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Grade | SS 304 |
| Purpose | Furniture, Hospital, Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Bearing Type | Double Ball |
| Tread Width | 45 mm |
| Application | Cold Storage, Hospital, Clean Room, Pharma Industry, Food Industry |
| Surface Finish | Polished |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | PU on Nylon |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Wheel Width | 100 mm |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart, Heavy Industry, Hospital |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Overall Height | 300 mm |
| Bracket Material | Stainless Steel |
| Brake Type | Directional Lock |
| Tread Width | 75 mm |
| Application | Hand Trolley, Material Handling, Industrial Cart, Pallet Truck, Platform Trolley, Hospital Trolley, Garage Equipment, Airport Trolley, Warehouse Trolley, Scaffold |
| Temperature Range | -40 to 120°C |
| Load Capacity | 700 kg |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Load Capacity | 150 kg |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Size | 8 inch |
| Mount Type | Expansion Stem |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Width | 50 mm |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Wheel Color | White |
| Brake Type | Pedal Brake |
| Application | Hotel Service Cart, Display Rack, Kitchen Equipment, Light Machinery, Retail Cart, Furniture, Bakery Rack, Trolley, Office Chair, Hospital Equipment |
| Wheel Hardness | Medium |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity(kg) | 800 Kg |
| Wheel Diameter | 125 mm (5 inch) |
| Load Capacity | Above 2000 kg |
| Load Capacity per Caster | 2000 kg |
| Wheel Material | UHMW |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Size(Inch) | 8X3 |
| Mount Type | Weld On |
| Bracket Material | Pressed Steel |
| Plate Size | 95x95 mm |
| Bearing Type | Bush Bearing |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart, Furniture, Hospital |
| Wheel Movement | Rigid |
| Overall Height | 140 mm |
| Tread Width | 63 mm |
| Surface Finish | Blackodised |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Application | Heavy Machine, Warehouse, Foundry, Steel Plant, Material Handling |
| Features | Spring Loaded, Dust Proof Cover, High Temperature, Directional Lock, Shock Absorbing, Total Lock |
| Wheel Type | Single Flange |
Additional Information: