Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | PU on CI |
| Caster Type | Heavy Duty |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Width | 75 mm |
| Overall Height | 225 mm |
| Brake Type | Side Brake |
| Application | Hand Trolley, Warehouse Trolley, Scaffold, Industrial Cart, Material Handling, Airport Trolley, Garage Equipment, Pallet Truck, Hospital Trolley, Platform Trolley |
| Temperature Range | -40 to 120°C |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information: