Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 301 to 500 kg |
| Mount Type | Weld On |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Size(Inch) | 4X2.5 |
| Caster Type | Total Lock |
| Bracket Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Wheel Size (Inch) | 4 inch |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Caster Material | Aluminium |
| Purpose | Furniture, Heavy industry, Trolley or Cart, Hospital |
| Color | Red |
| Tread Width | 50 mm |
| Wheel Color | Grey |
| Temperature Range | -30 to 120 C |
| Application | Material Handling, Hospital, Warehouse Trolley, Food Industry, Textile Unit |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Load Capacity | 501 to 800 kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Double Ball |
| Purpose | Heavy Industry, Hospital, Trolley or Cart, Furniture |
| Locking | With Brake |
| Bracket Material | Mild Steel |
| Tread Width | 50 mm |
| Brake Type | Wheel Brake |
| Application | Hospital, Material Handling, Pallet Truck, Platform Trolley, Furniture, Warehouse Cart |
| Caster Type | Rigid |
| Wheel Movement | Swivel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Diameter | 180 mm |
| Wheel Material | Aluminium |
| Wheel Size(Inch) | 6X2.5 |
| Mount Type | Expansion Stem |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Width | 75 mm |
| Caster Material | PU |
| Purpose | Hospital, Trolley or Cart, Furniture, Heavy industry |
| Overall Height | 160 mm |
| Brake Type | Pedal Brake |
| Application | Garage Equipment, Hand Trolley, Warehouse Trolley, Airport Trolley, Scaffold, Hospital Trolley, Industrial Cart, Pallet Truck, Platform Trolley, Material Handling |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Load Capacity | 201-300 kg |
| Wheel Size(Inch) | 2X1.5 |
| Wheel Type | Twin Wheel |
| Bearing Type | Double Ball |
| Mount Type | Bolt Hole |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Heavy Industry, Furniture |
| Wheel Movement | Swivel |
| Tread Type | Plain Tread |
| Application | Airport Trolley, Shopping Trolley, Industrial Trolley, Platform Trolley, Hospital Trolley, Food Service Trolley |
| Wheel Color | Yellow |
| Feature | Antistatic, Non Marking, Oil Resistant, Corrosion Free, Low Noise |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 201 to 300 kg |
| Wheel Material | Stainless Steel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Size(Inch) | 6X2.5 |
| Mount Type | Bolt Hole |
| Caster Type | Rigid |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Width | 32 mm |
| Load Capacity(kg) | 900 kg |
| Caster Material | Cast Iron |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy industry |
| Tread Width | 38 mm |
| Wheel Hardness | Medium |
| Brake Type | Total Lock |
| Application | Furniture, Office Chair, Hospital, Industrial Cart, Display Rack, Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 700 kg |
| Wheel Diameter | 160 mm |
| Wheel Material | PU on CI |
| Material | PVC |
| Plate Size | 135×110 mm |
| Brake Type | Total Lock |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Swivel Radius | 140 mm |
| Wheel Width | 45 mm |
| Application | Platform Trolley, Warehouse Trolley, Tool Trolley, Scaffold, Shopping Cart, Laundry Trolley, Waste Bin, Ladder, Hospital Trolley, Food Service Cart |
| Fork Material | Forged Steel |
| Size | 6 inch |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Load Capacity | 700 kg |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber |
| Material | PVC |
| Plate Size | 200×160 mm |
| Brake Type | Front Brake |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Swivel Radius | 140 mm |
| Wheel Width | 45 mm |
| Application | Laundry Trolley, Ladder, Platform Trolley, Warehouse Trolley, Tool Trolley, Shopping Cart, Hospital Trolley, Food Service Cart, Scaffold, Waste Bin |
| Size | 4 inch |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Load Capacity(kg) | 900 kg |
| Load Capacity | 301 to 500 kg |
| Core Material | Steel |
| Material | PU |
| Size | 6 inch |
| Caster Type | Heavy Duty Swivel |
| Mount Type | Weld On |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Heavy Industry, Furniture |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Tread Width | 60 mm |
| Wheel Hardness | 90A |
| Bracket Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital Trolley, Platform Trolley, Warehouse Cart, Hand Truck, Pallet Truck, Stacker |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity(kg) | 700 kg |
| Load Capacity | 251 to 400 kg |
| Rubber Type | Solid Rubber |
| Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Locking | With Brake |
| Purpose | Hospital, Trolley or Cart, Furniture, Heavy Industry |
| Tread Width | 38 mm |
| Wheel Color | Grey |
| Core Material | Aluminium |
| Application | Hospital, Display Rack, Warehouse Cart, Furniture, Industrial Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Size(Inch) | 3 inch |
| Load Capacity | Upto 300 kg |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Material | Steel |
| Mount Type | Stem |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart, Heavy Industry, Hospital |
| Bracket Material | Mild Steel |
| Tread Width | 38 mm |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Application | Platform Trolley, Industrial Dolly, Heavy Machine, Pallet Truck, Warehouse Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Type | Rigid |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 100 kg |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber |
| Size | 8 inch |
| Wheel Size(Inch) | 8X2.5 |
| Mount Type | Pin Type |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Wheel Width | 35 mm |
| Wheel Movement | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 800 kg |
| Locking | With Brake |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry, Furniture, Trolley or Cart, Hospital |
| Wheel Color | White |
| Brake Type | Pedal Brake |
| Application | Furniture, Display Rack, Retail Cart, Trolley, Kitchen Equipment, Hospital Equipment, Light Machinery, Hotel Service Cart, Office Chair, Bakery Rack |
| Wheel Hardness | Hard |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 700 kg |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Load Capacity per Caster | 1500 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Mount Type | Rigid |
| Caster Type | Heavy Duty Swivel |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Plate Size | 135x114 mm |
| Wheel Width | 32 mm |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Caster Material | Stainless Steel |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart, Hospital, Heavy industry |
| Overall Height | 160 mm |
| Bracket Material | Plastic |
| Tread Width | 60 mm |
| Brake Type | Directional Lock |
| Application | Industrial Cart, Garage Equipment, Scaffold, Platform Trolley, Material Handling, Hand Trolley, Pallet Truck, Airport Trolley, Warehouse Trolley, Hospital Trolley |
| Housing Material | Forged Steel |
| Temperature Range | -40 to 250°C |
| Features | Directional Lock |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 251 to 400 kg |
| Rubber Type | Solid Rubber |
| Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Heavy Industry, Hospital, Furniture, Trolley or Cart |
| Tread Width | 50 mm |
| Wheel Color | Grey |
| Core Material | Plastic |
| Application | Warehouse Cart, Furniture, Display Rack, Hospital, Industrial Trolley |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Mount Type | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Plate Size | 220×180 mm |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Wheel Width | 65 mm |
| Bolt Hole Distance | 105×85 mm |
| Fork Material | Pressed Steel |
| Application | Scaffold, Platform Trolley, Industrial Cart, Hospital Trolley, Heavy Machinery, Warehouse Trolley, Dock Equipment, Food Service Cart, Hand Truck, Material Handling |
Additional Information: