Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Load Capacity | 700 kg |
| Wheel Diameter | 180 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Mount Type | Expansion Stem |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Width | 65 mm |
| Overall Height | 160 mm |
| Brake Type | Front Brake |
| Application | Material Handling |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, spring-loaded type.
Additional Information:
- Production Capacity: 1000-2000
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: Boxes