Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 125 mm (5 inch) |
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Forged Steel |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Caster Type | Swivel |
| Plate Size | 115x100 mm |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Overall Height | 105 mm |
| Tread Width | 50 mm (2 inch) |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Features | Spring Loaded, Dust Proof Cover, Shock Absorbing, High Temperature, Total Lock, Directional Lock |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Load Capacity per Caster | 800 kg |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Mount Type | Swivel |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Width | 38 mm |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy industry |
| Overall Height | 100 mm |
| Brake Type | No Brake |
| Application | Industrial Cart, Garage Equipment, Scaffold, Hospital Trolley, Material Handling, Hand Trolley, Platform Trolley, Pallet Truck, Warehouse Trolley, Airport Trolley |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
| Load Capacity | 300 kg |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Position | Front Caster |
| Size/Dimension | (100x25x16)mm |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Tyre Type | Solid Tyre |
| Usage/Application | Heavy Duty Work |
| Rim Material | Aluminium |
| Tread Type | Textured |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Width | 38 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Abrasive Grade | Diamond |
| Shape | Round |
| Weight Capacity | 150 kg |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 700 kg |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | PU on CI |
| Wheel Size(Inch) | 4X2.5 |
| Mount Type | Top Plate Swivel |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Width | 65 mm |
| Load Capacity(kg) | 700 kg |
| Caster Material | Stainless Steel |
| Purpose | Trolley or Cart, Furniture, Hospital, Heavy industry |
| Overall Height | 160 mm |
| Brake Type | Front Brake |
| Application | Hand Trolley, Hospital Trolley, Industrial Cart, Platform Trolley, Pallet Truck, Garage Equipment, Warehouse Trolley, Scaffold, Material Handling, Airport Trolley |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Wheel Width | 65 mm |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | RED |
| Overall Height | 225 mm |
| Brake Type | Directional Lock |
| Application | Airport Trolley, Industrial Cart, Warehouse Trolley, Platform Trolley, Hand Trolley, Scaffold, Hospital Trolley, Pallet Truck, Material Handling, Garage Equipment |
| Temperature Range | -40 to 80°C |
| Load Capacity | 700 kg |
| Load Capacity(kg) | 800 kg |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | Forged Steel |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Width | 45 mm |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart, Furniture, Hospital |
| Overall Height | 160 mm |
| Brake Type | Front Brake |
| Application | Material Handling |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Load Capacity | 700 kg |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Load Capacity | 400 kg |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Wheel Material | Mild Steel |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Bearing Type | Taper Roller |
| Wheel Width | 65 mm |
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Caster Material | PU |
| Purpose | Heavy industry, Furniture, Hospital, Trolley or Cart |
| Overall Height | 160 mm |
| Brake Type | Side Brake |
| Application | Airport Trolley, Garage Equipment, Warehouse Trolley, Scaffold, Pallet Truck, Hospital Trolley, Platform Trolley, Industrial Cart, Hand Trolley, Material Handling |
| Temperature Range | -20 to 80°C |
Heavy-Duty PU, PP, CI to-PU, UHMW Trolley Wheels and Caster Wheels. Durable, smooth-rolling, and multi-purpose. Designed for easy movement and long-lasting performance. Suitable for trolleys, carts, machinery, furniture, and industrial applications. Available in forged, pressed steel caster, DB caster, pilot caster, fabricated caster, and spring-loaded type.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wheel Size | 160 mm |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber |
| Load Capacity | 51-100 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Mount Type | Top Plate |
| Application | Hospital Trolley |
| Wheel Color | Grey |
| Feature | Low Noise, Oil Resistant, Corrosion Free, Non Marking, Antistatic |
Additional Information: